آثار تاریخی که در آستارا مشهورند

آثار تاریخی که در آستارا مشهورندمعاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: تا شش ماه آینده سایت موزه سنگ قبور در بقعه تاریخی شیخ محمود خیوی آستارا ایجاد می شود.

به گزارش ایسنا، ولی جهانی در نشست خبری همایش تخصصی واکاوی فرهنگ دریایی کرانه های جنوبی خزر که در سالن آمفی تئاتر شهرداری آستارا برگزار شد، اظهار کرد: با ارزش ترین آثار تاریخی به دست آمده در استان گیلان در حدفاصل بین دو رودخانه سپیدرود و گرکانرود است که معرف فرهنگ و تمدن مردم این منطقه است.

جهانی از ایجاد سایت موزه سنگ قبور در بقعه شیخ محمود خیوی آستارا طی ۶ ماه آینده خبر داد و افزود:یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای تبدیل این بقعه به سایت موزه اختصاص یافته است.

وی اضافه کرد:ثبت ملی و تبدیل مدرسه تاریخی داریوش (شهید مدنی)به موزه مردم شناسی و اسناد تاریخی از دیگر برنامه های میراث فرهنگی در شهرستان آستاراست.

معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان از شناسایی ۸۰ اثر تاریخی در شهرستان آستارا خبر داد و خاطرنشان کرد: ۵۴ اثر تاریخی از این تعداد در مسیر رودخانه مرزی آستاراچای تا روستای حیران قرار دارند که غار کهیل در فاصله پنج کیلومتری روستای آق‌مسجد، متعلق به ۳۵۰۰ سال پیش از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران در آستاراست.

وی با اشاره به اینکه مقدمات تبدیل خانه چوبی بلژیکی‌ها به موزه گمرک در حال انجام است، یادآور شد: این خانه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و گمرک جهت بهسازی و مرمت این مکان حدود ۴ میلیارد ریال هزینه کرده است.

جهانی با بیان اینکه شهر گسگر متعلق به دوره صفویه با ۱۲۰ هکتار وسعت از مهمترین مناطق تاریخی در استان است، ادامه داد: معرفی کاخ قشلاقی سردار امجد تالش به عنوان موزه باستان‌شناسی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان قرار دارد که در آینده ای نزدیک محقق خواهد شد.
انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *