رونمایی از منبر ۷۵۰ ساله در روستایی ۷۰۰۰ ساله + فیلم

رونمایی از منبر ۷۵۰ ساله در روستایی ۷۰۰۰ ساله + فیلم


استاندار البرز به همراه مدیرکل میراث فرهنگی استان از یک منبر ۷۵۰ ساله در روستای ارنگه بخش آسارا رونمایی کرد.

به گزارش ایسنا، استاندار البرز در مراسم رونمایی از منبر ۷۵۰ ساله گفت: این اثر تاریخی بیانگر عمق فرهنگ دینی در بین ساکنان روستای تاریخی ارنگه است.

وی افزود: این روستا با توجه به قدمت هفت هزارساله‌ای که دارد نشان دهنده رابطه اعتقادی  با معماری و تاریخی در گذشته است.

نجفی گفت: منبری که امروز از آن رونمایی شد با کمک و مساعدت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی استان، شورا و اهالی روستای ارنگه که باعث شدند حفاظت از آثار و بقایای سنگ‌هایی که هر کدام در گذشته معنای خاصی داشته انجام شد.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا آثار بزرگ و تاریخی حفظ شوند، ما به ارنگه و قدمت تاریخی آن که نمادی منحصر به فرد مانند این منبر دارد و باورهای دینی و اعتقادی مردم رانشان می‌دهد افتخار می‌کنیم.

 منبرتاریخی ارنگه دارای ۶ پله است که در مسجد لات قاضی این روستا قرار دارد. تکنیک‌های به کار رفته در این اثر ارزشمند شامل هنرهای چوبی از جمله درودگری، گره‌چینی، قاب و تونیک است که بر اساس هندسه نقوش اسلامی طراحی شده است و هنر منبت با شیوه بسیار منحصر به فرد است.

سوره‌های مبارک قدر، توحید، آیه الکرسی، جمله‌ای دعایی مبنی بر حمد خداوند، نام سازنده و سنه اثر، نام خطاط و یک بیت شعر با محتوای دعوت به زیستن با عدالت در سمت راست منبر نقش بسته است. از محتوای جملات حک شده بر این منبر چنین بر می‌آید که فلسفه شکل گیری منبر ارنگه، طلب مغفرت فردی به نام مظفر الملک برای مادرش است. تاریخ ساخت منبر سال ۷۰۴ هجری قمری عنوان شده که جمله به خط اسماعیل محمد بر منبر رقم خورده است.

روستای ارنگه در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی کرج مرکز استان البرز قرار دارد.
انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *