کوله پشتی مهمترین بخش ایمنی در کوه نوردی

کوله پشتی مهمترین بخش ایمنی در کوه نوردی

کوله پشتی یعنی پناه جان شما. در کوهنوردی مهمترین همراه شخصی شما کوله پشتی تان است. کوله خوب و مناسب و آنچه در آن می گذارید می تواند آرامشی را برای شما به همراه بیاورد که به راحتی در طبیعت گردش کنید. اما کوله پشتی خوب چه خصوصیاتی دارد؟

√ به دلیل شرایط صعود و فرود که با زاویه های متنوع انجام می پذیرد، انرژی و توان مصرفی یک کوهنورد گاها تا چهار برابر بیشتر از شرایط نرمال و معمولی صرف میشود. در این بین هر گرم اضافه وزن می تواند برای ورزشکار مهم باشد. پس اولویت اول انتخاب کوله ای کارآمد با وزن و حجم مناسب است.

√ مدت زمان ماندن در کوه یکی از مهمترین ملاک های انتخاب حجم کوله پشتی شماست ( که با لیتر محاسبه می شود مثلا کوله پنجاه لیتری ). اندازه و حجم کوله در یک سفر کوهپیمایی یک روزه با کوله پشتی که برای ۳ روز برنامه ریزی می شود بسیار متفاوت است. در سفر یک روزه شما شب خوابی در طبیعت نخواهید داشت اما در سفری ۳ روزه شما به دلیل شب خوابی در کوه نیاز مبرمی به تجهیزاتی مانند چادر کوه، کیسه خواب و زیر انداز خواهید داشت که در وزن کوله بسیار موثر است.

√ در کوهنوردی های مناطق که صعود با تکنیک های متفاوتی انجام می شود مانند صخره نوردی ابزار و وسایل همراه تعیین کننده حجم و اندازه کوله می باشد. ابزارهایی مانند طنابهای  کوه، کارابین ها و … همه و همه وزن زیادی خواهند داشت و بالطبع باید کوله مناسب خودشان را نیز انتخاب کنید.

√ یک کوله مناسب حتما ضد آب است. کوله های جدید با بندهای مناسب چه برای وصل شدن به دور بدن و چه نصب شدن وسایل، امکان مناسب و راحتی را برای صعود پیش خواهند آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *